سفید شدن مو در سن جوانی نشانه پیری نیست

قدیم ها ظاهر شدن اولین موهای سفید روس سر به معنی ورود فرد به دوره میانسالی و پختگی تعبیر می شد، چنانچه موی سفید احترام داشت و آن را نشانه بزرگی و باتجربگی معنی می کردند. اما امروزه در جامعه ما تعداد جوانانی که موهایشان زودتر از زمان طبیعی اش رو به سفیدی گذاشته در حال افزایش است که برخی آن را از عوارض زندگی پراسترس و صنعتی معاصر می دانند که آثار خود را در سفیدی زودرس موی سر نمایان می کند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، در گذشته سفید شدن مو یکی از ویژگی های ارثی محسوب می شد. گروهی نیز این رخداد را در نتیجه افزایش سلول های مفید خون توجیه می کردند، اما امروزه این عقاید و دیدگاه های مشابه آن به کلی رد شده اند. با این حال هنوز هم بسیاری از متخصصان پوست و مو نقش وراثت را در این رخداد مقدم می دادند.

بطور متوسط موها از سن ۳۵ سالگی شروع به سفید شدن می کند و موهای ریش و سبیل زودتر از موی سر سفید می شوند و معمولا از ناحیه شقیقه شروع شده به سمت فرق سر پیشرفت می کند و راهی برای پیشگیری از سفید شدن در میانسالان وجود ندارد اما همیشه سفید شدن مو به دلیل بالا رفتن سن نیست و بسیاری از شرایط دیگر نیز موها را سفید می کنند.

در پایین ترین لایه پوست و در محل پایه و تکیه تار مو، سلول هایی به نام ldquo;ملانوسیتrdquo; قرار دارند که دائما ترکیبی با نام <<ملانین>> تولید می کنند و همین ldquo;ملانینrdquo; است که رنگ موها را ایجاد می کند. وقتی ملانوسیت ها کاملا فاقد رنگدانه شوند مو سفید می شود و اگر تعداد ملانین یک تار مو کمتر از حالت عادی شود، آن مو خاکستری و نقره ای می شود. ملانوسیت هر ۱۰ سال حدود ۱۰درصد از میزان و توان تولید رنگ خود را از دست می دهد.

اگرچه چگونگی از دست دادن این رنگدانه ها دقیقا مشخص نیست، اما آنچه مشخص است، این است که در نخستین مراحل خاکستری شدن مو، ملانوسیت هنوز وجود دارد؛ اما غیرفعال است. میانگین سنی سفید شدن مو در سفیدپوستان ۳۴ سال و در سیاهپوستان ۴۲سال است. اگر موی یک فرد سفیدپوست زودتر از ۲۰ سالگی و سیاهپوست زودتر از ۳۰ سالگی سفید شود، به آن سفید شدن زودرس مو می گویند.

معمولا سفید شدن مو در مردان در حدود ۳۰سالگی و در ن در ۳۵سالگی رخ می دهد. البته نسبت به عوامل تغذیه ای و ژنتیکی، حدود سنی ذکر شده تغییر می کند.

از طرفی در برخی افراد موها بسیار زود شروع به سفید شدن می کند که باید گفت شروع این اتفاق بستگی به ژنی دارد که از والدین خود به ارث می بریم. برخی افراد تصور می کنند یک فشارعصبی شدید یا هول و هراس ناگهانی باعث می شود موها یک شبه سفید شود، اما دیدگاه های علمی با این ادعا سازگار نیستند.

موی بدن و صورت هم مثل موی سر خاکستری می شود؛ اما معمولا این اتفاق بعد از تغییر رنگ موی سر بوجود می آید. سفید شدن موی سر معمولا از شقیقه ها آغاز می شود و بعد از آن نوبت به تاج سر و بقیه نقاط پشتی سر می رسد.

بسیاری از جوانان وقتی اولین موهای سفید را در آینه می بینند، می ترسند و برای این که مثلا نشانه های پیری را در خود از بین ببرند شروع به کندن موهای سفید می کنند. کندن موهای سفید و یا رنگ کردن آنها و یا چیدن مو برخلاف عقیده عوام باعث کم شدن موی سفید نمی گردد.

برای جلوگیری از سفید شدن زودرس موها باید از مواد غذایی استفاده کرد که حاوی املاح روی، آهن، پتاس و منگنز باشد. تحقیقات نشان داده کمبود فاتی مانند آهن، روی، منگنز، تیتانیوم، تنگستن و مس از عوامل اصلی در سفید شدن موها هستند، البته این مساله علاج هم دارد.

کارشناسان تغذیه معتقدند؛ افرادی که دچار سفیدی مو هستند، باید میوه هایی همچون؛ سیب، گلابی، هلو و همه میوه هایی که حاوی مقادیری از املاح گوناگون خصوصا ف منگنز هستند و نیز مصرف سبزیجاتی همچون؛ سیر، پیاز، موسیر و تره که دارای منگنز هستند را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

نخودفرنگی، قارچ، آجیل، لوبیا، عدس، گوجه فرنگی، موز، آلو، سویا و سیب زمینی از جمله غذاهایی هستند که مقدار قابل توجهی مس دارند و می تواند بر پوست و مو تاثیر بگذارد و حتی از سفید شدن مو هم جلوگیری کند.

خوردن جوشانده سبوس گندم، سنبل الطیب، مخلوط پودر سبوس برنج و شکر با نبات ساییده شده و نان جو هم در حفظ رنگ مو و کاهش موهای سفید موثر است و موهای سفید شده از موهای رنگی شکننده ترند، ولی ریشه آنها سست نیست و بنابراین سفید شدن موها نشانه ریزش مو نمی باشد.

کمبود ویتامین ها

بسیاری از بیماری ها نیز می تواند روند سفید شدن موها را تسریع کند. کمبود ویتامین های B ، بخصوص اسیدپانتوتنیک و ویتامین ۱۲ B یکی از موی سفیداین موارد است. بیماری تیروئید، بیماری های سیستم ایمنی، کم خونی، رژیم های سخت و طولانی مدت، بیماری ها و افزایش گلبول های سفید خون نیز باعث سفیدی زودهنگام و بیش از حد موها می شود.

در کنار این مساله باید به استعمال دخانیات نیز اشاره کرد. سیگار کشیدن نیز موها را سفید می کند. تحقیقات نشان داده، سرعت سفید شدن مو در سیگاری ها، چهار برابر افراد غیرسیگاری است. شاید علت این امر، کاهش رسیدن اکسیژن به ریشه موها باشد.

دوباره از نو گناباد نیو

عشق " و "رفاقت" و "مهرباني"

معجزات گیاهان دارویی(اسطوخودوس)

نمی خواهم موشک هوا کنم

اما باغ آن ها بی انتهاست

انواع میوه ها به فارسی و انگلیسی

سفید شدن مو در سن جوانی نشانه پیری نیست

شدن ,مو ,موها ,موی ,کند ,سر ,سفید شدن ,شدن مو ,می کند ,را در ,موهای سفید

مشخصات

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

lawyerjafariharandi مطالب اینترنتی ahmad347 ahnerwolfre darcoffice nazanin . lesmostfitzbund success1 basketball-alomina